Imuninė sistema vystosi kartu su kūdikiu

Vaikams gimus, jų imuninė sistema dar nebūna visiškai susiformavusi.

Nors jų nespecifinė imuninė sistema jau dirba savo darbą, specifinė imuninė sistema toliau formuosis visą vaikystę. Pirmosios 1 000 gyvenimo dienų (nuo apvaisinimo) yra labai svarbios šiam procesui, nes jų metu vystosi vaiko žarnyno mikrobiota, padedanti pagrindą imuninei funkcijai ir sveikatai tolesniame gyvenime.

Nuo pat apvaisinimo

Žinoma, iš pradžių kūdikiams reikia truputį padėti, o mama tai daro perduodama vaikui šiek tiek savo imuninės apsaugos, dar vadinamos pasyviuoju imunitetu.

Viskas prasideda, kai kūdikis dar yra motinos įsčiose, o ji per placentą perduoda antikūnus savo būsimam mažyliui. Vėliau, natūralaus gimdymo metu, naujagimis gauna bakterijų dozę iš mamos gimdymo takų. Motinos pienas taip pat suteikia pradinį antikūnų, esančių motinos aplinkoje, kiekį. Šis pasyvus imunitetas sudaro pagrindą labai efektyviam vaiko gynybos tinklui, lydėsiančiam jį visą gyvenimą.

Kiekviena pradžia yra sunki

Per šias pirmąsias 1 000 dienų ir vėliau vaikų organizmas ir besivystanti imuninė sistema nuolat susiduria su naujais mikrobais – tiek per kontaktą su broliais ir seserimis, tiek su kitais vaikais lopšelyje ar darželyje arba vėliau mokykloje.

Dėl tokio nuolatinio susidūrimo su nepalankiais veiksniais, ankstyvaisiais metais vaikas gali dažniau užsikrėsti infekcijomis. O jausdami į peršalimą panašius simptomus vaikai vidutiniškai serga 6–12 kartų per metus. Tačiau tokios patirtys padeda sukurti imunologinius prisiminimus, nes vaikų organizmo imuninės ląstelės mokosi iš kiekvieno atvejo. Nors šis procesas trunka visą gyvenimą, vaiko organizmas greitai išmoksta atpažinti dažniausiai sutinkamus mikrobus. Toks laipsniškas prisitaikymas reiškia, kad vaikų imuninė sistema dažniausiai sustiprėja jiems artėjant prie pilnametystės.

Žarnyno sistemos vaidmuo

Žarnyno mikrobiota treniruoja imuninę sistemą ir atlieka pagrindinį vaidmenį, kurdama tinkamai veikiančius imuninės gynybos mechanizmus.

Žarnyno mikroflora, įskaitant laktobacilas ir bifidobakterijas, pradeda vystytis gimimo metu ir netrukus po gimimo. Mikrobų pernešimas, vykstantis natūralaus gimdymo metu, lemia, kad bakterijos iš karto pradeda kolonizuotis naujagimio organizme, suteikdamos jo žarnyno florai tam tikrą pirminį postūmį. Taigi vaikų, gimusių atlikus Cezario pjūvį, žarnyno flora dažnai šiek tiek skiriasi. Tokioje situacijoje bakterijomis praturtintų BioGaia lašų vartojimas gali padėti išlaikyti tinkamą vaiko natūralios žarnyno mikrobiotos koncentraciją.

Kaip galiu palaikyti sklandžią savo vaiko imuninės sistemos veiklą?

Vaikystės metai yra itin svarbūs visos imuninės sistemos vystymuisi. Štai keli patarimai, kaip užtikrinti gerą jos veiklą:

 

•    Subalansuota mityba, praturtinta sezoniniais vaisiais ir daržovėmis, suteikia daug maistinių medžiagų, reikalingų vaiko imuninei sistemai. Pilno grūdo produktuose yra skaidulų, padedančių palaikyti normalią žarnyno veiklą. Laimingas pilvukas = stiprus kūnas.
•    Metas į lauką! Grynas oras ir gausus judėjimas puikiai veikia mūsų imuninę sistemą, be to, malšina stresą.
•    Nepalankios sąlygos ne visuomet yra blogos. Vaikams reikalingas išorinių veiksnių poveikis, kad susikurtų jų imunologinė atmintis. Taigi nedezinfekuokite visko.
•    Pakankama miego trukmė ir pertraukos dienos metu yra svarbūs veiksniai, mažinantys stresą, kad imuninė sistema galėtų atlikti savo darbą.

No news available.
We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK